در طول سال تحصیلی و در حاشیه سلسله آموزش های مدون و اساسی ، برنامه های متنوع دیگری نیز برای کودکان هر یک از گروه های سنی از سوی کودکستان و پیش دبستانی دانشگاه شیراز ، در نظر گرفته شده است. بخشی از این برنامه ها شامل گردش و بازدید های علمی ، تفریحی کودکان از مکان های مختلف می باشد. برگزاری جشن های متعدد جهت افزایش شور و نشاط کودکان ، ارزیابی سلامت کودکان توسط پزشک و کارشناسان متخصص کودک ، آشنایی با نحوه عملکرد  کارشناسان سازمان آتش نشانی و امداد و نجات هلال احمر  در مواقع بحرانی ، آشنایی کودکان و ترغیب آنان به استفاده از مواد غذایی سالم و… از دیگر برنامه های این واحد آموزشی می باشند . در این صفحه مرور کوتاهی به برخی از این فعالیت ها خواهیم داشت.


گردش های خارج از کودکستان

کودکان این مرکز ،با توجه به برنامه آموزشی ماهانه خود و در صورت مساعد بودن هوا ، به گردش و دیدار از مکان های مختلف خارج از کودکستان می روند . از آنجا که بیشتر مراکز تفریحی جهت  استفاده گروهی کودکان مناسب نمی باشد، لذا بایسته است که کودکستان محیطی را انتخاب کند که : 1- خطری برای کودکان نداشته باشد و  2- متناسب با برنامه آموزشی ماهانه کودکان باشد. مثلا دیدار از موزه تاریخ طبیعی ، هم زمان با آموزش درس علوم (شناخت و مشاهده حیوانات ) انجام پذیرد.

معاینه چشم کودکان

به طور معمول در آبان ماه هر سال بینایی چشم کودکان سه تا شش ساله این مرکز مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این برنامه که از طرف سازمان بهزیستی تحت عنوان “طرح پیش گیری از تنبلی چشم “اجرا می شود، آن دسته از کودکانی که دچار تنبلی چشم یا دیگر مشکلات بینایی می باشند ،بصورت رایگان به مراکز درمانی معرفی شوند . والدین کودکانی که برای آنان کارت ارجاع به بینا سنج ارسال می شود باید به این نکته و هشدار مهم توجه نمایند و سلامتی چشم فرزند خود را پیگیری نمایند . هر ساله تعدادی از کودکان این مرکز پس از معاینه و تجویز پزشک متخصص ،دارای عینک می شوند و تعدادی هم تحت نظر پزشک قرار می گیرند.

 

دعوت از پزشک متخصص اطفال

در نیمه اول آبان ماه از پزشک متخصص اطفال دعوت به عمل می آید . ایشان رعایت بهداشت فردی ، تغذیه سالم ، نحوه صحیح شستن دست و … را به کودکان آموزش می دهند. همچنین به منظور کاهش اضطراب و ترس ناشی از ملاقات با پزشک ، لوازم و ابزار آلات معاینه بیمار در معرض دید کودکان قرار می گیرد و در رابطه با استفاده از آن وسائل توضیحات کاملی ارائه می شود. 

برنامه شناخت و مشاهده حیوانات و سخنرانی دامپزشک محترم برای کودکان ( 3 تا 6 سال ) 

در راستای درس علوم ، دامپزشکان محترمی به کودکستان تشریف آورده و توضیحات مفصلی راجع به ویژگی ها ، نحوه تغذیه ، پوشش بدن و چگونگی نگهداری از حیوانات ،برای کودکان ارائه می نمایند. در پایان این برنامه کودکان از نزدیک به مشاهده حیوانات می پردازند و دامپزشکان محترم به پرسش های آنان در این زمینه پاسخ می دهند. 

 

 

بررسی سلامت دندان های کودکان

کودکان پیش دبستانی این مرکز همه ساله توسط دندانپزشک محترم کودکستان معاینه می گردند و کودکانی که دندان معیوب دارند جهت مداوا به کلنیک های دندانپزشکی معرفی می گردند .به جهت تشویق کودکان و ایجاد انگیزه برای مراقبت از دندان ها ،پس از معاینه به هر کودک یک عدد مسواک و آینه دندانپزشکی هدیه داده می شود .

 

معاینه کف پا

در اوایل سال تحصیلی و همزمان با شروع کلاس ورزش کودکان، مربی کلاس آموزش حرکات بنیادین ژیمناستیک، کف پای کودکان را معاینه کرده و در صورت تشخیص صافی کف پا ، کودکان به متخصص اورتوپدی ارجاع داده می شوند . تعداد محدودی از کودکان نیاز به کفش مخصوص پیدا خواهند کرد .

صرف صبحانه به صورت دسته جمعی در کودکستان

جهت آشنایی کودکان با مواد پروتئینی و لبنی ،کودکان پیش دبستان یک روز صبحانه را میهمان کودکستان خواهند بود. در حین خوردن صبحانه ، مربیان لزوم خوردن مواد لبنی و پروتئینی را یاد آوری می کنند .صرف صبحانه در کنار دوستان و همسالان همواره برای کودکان خاطره انگیز و لذت بخش است.

dsc01316

تهیه و صرف سالاد

به جهت ترغیب و تشویق کودکان به خوردن سالاد و سبزیجات واهمیت آن در سلامت بدن ، برنامه تهیه سالاد با همکاری کودکان و والدین ایشان و مربیان کلاس کودکان پیش دبستان اجرا می گردد. از آنجا که بیشتر کودکان از خوردن سالاد اجتناب می کنند ،همکاری آنان در تهیه سالاد به روش بهداشتی ،نقش بسزایی در علاقه مند کردن ایشان به خوردن سالاد خواهد داشت .

dsc01285

جشن آغاز نوشتن

همه ساله در ابتدای آذر ماه ،کودکان پیش دبستان این مرکز، پس از دریافت آموزش های بنیادین ،زیر لوحه نویسی را آغاز می کنند و نخستین تجربه شکوهمند خویش از نوشتن را جشن می گیرند.در پایان این برنامه قلمی به صورت نمادین به آنان اهدا می گردد.

dsc01361

برگزاری جشن های مختلف در کودکستان

با درخشش خند ه آدمی ،ابر سیاه می رمد و خورشید شادمانه می درخشد.زلال مهر انسان در شادی رخشان تر می نماید.

او ،آدمی ، در شادی با همه کس و همه چیز رفاقتی صمیمانه حس می کند . هم از این رو لبخند را و شادی را تقدیس می کنیم و بـــه رسم دعا از خدای شادی آفرین می خواهیم تا خنده آذین همه لب ها باشد و شور و شادی ،شکوه همه جان ها.

هم از این رو  کودکستان  دانشگاه شیراز در جهت خلق لحظه های شاد برای کودکان تدارکی ویژه دیده و در چندین مناسبت    جشن و شادی را ارمغان روح لطیف کودکان کرده است. جشن آغاز سال تحصیلی ، جشن روز جهانی کودک، جشن اعیاد مذهبی ، جشن نوروز ، جشن تولد همگانی ، و جشن فارغ التحصیلی از جمله این برنامه ها هستند. تقدیم هدایایی کوچک به رسم یادبود به کودکـــان پایان بخش این برنامه ها می باشند.

dsc02197

نقش خوردن میان وعده های مفید در سلامت کودکان

کودکان گروه سنی 3 تا 5 سال این مرکز ،یک روز میان وعده را مهمان کودکستان هستند و با خوردن تغذیه سالم روز خوبی را در کنار دوستانشان سپری می نمایند.در ضمن صرف میان وعده ،مربیان هر کلاس توجه کودکان را به اهمیت تغذیه صحیح و مراقبت از بدن جلب می نمایند. 

2 Comments

  1. Thanks for sharing your thoughts on مهدکودک، کودکستان، پیش دبستانی، دانشگاه شیراز.
    Regards

  2. با تشکر از این مطلب خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.