آشنایی با ما

بهشت، همان سرزمین موعود آرزوها، از چه رو در چشم همگان این مایه رنگین و رویایی می نماید؟

شاید از آن رو که در آن جا امنیت مدام و آرامش همیشگی به هیچ بیم و اندوهی مجال ظهور نمی دهد. نسیم تازگی و طراوت مدام می وزد تا ملال تکرار ، غبار کدورت را بر هیچ خاطری ننشاند.

دامان مادر از این جهت به بهشت همانند است. آن جا که خارخار هیچ دغدغه ای خاطر فرزند را نمی خراشد و فرزند – گو این که خود پدری باشد یا مادری – همواره از این سرچشمه نوشین، آرامش و نور می نوشد.

اما هجرتی ناگزیر در راه است . کودک باید بهشت رنگین دامان مام را ترک گوید تا خود پرِ پرواز بگشاید. همچون کبوتر بچه ای که او را از ترک لانه گریزی نیست .این هجرت گر چه تلخ ، اما مبارک است. مبارکی و خجستگی آن هم از این سبب است که کودک پا در راه بی انتها و رازآمیز آموختن و اندیشیدن می نهد. این هجرت البته هجرتی تدریجی است.

در نظام آموزش نوین ما هجرت از دامان مادر به مهد کودک و کودکستان نخستین حلقه از سلسله هجرت های متوالی کودک به شمار می رود. طبیعی است هر اندازه که محیط مهد به دامان مادر همانندتر باشد، از تلخی این هجران ناگزیر کاسته خواهد شد.

پیش دبستانی دانشگاه شیراز در بیش از سه دهه فعالیت آموزشی – تربیتی خود با تکیه به لطف و مدد خداوند بزرگ و برخورداری از مجرب ترین مربیان همواره تلاش داشته است تا محیطی مصفا و امن فراهم نماید که شماری از فرزندان این سرزمین مجال یابند تا به نخستین تجربه های شکوهند خویش از آموختن و اندیشیدن رنگی ماندگار زنند.

باور ما بر این است که آموزش خوب در محیط مساعد و مطلوب حق کودکان ما، حق همه کودکان ماست.

هم از این رو این واحد در طول عمر سی و اند ساله خویش هماره درهای خود را بر روی کودکان ، همه کودکان، گشوده است تنها لحظاتی شرمنده کودکان و خانواده های ایشان بوده ایم که هجوم شوق آمیز ایشان بیش از توان پذیرش ما بوده است.

پیش دبستانی دانشگاه شیراز اینک در آن سوی سی سالگی خود ایستاده است . این مامِ مهربان از بلندای سالیان ، سر خوش و خشنود به دختران و پسرانی می نگرد که روزی روزگاری نخستین شعله های دانش دوستی را از این جا برگرفتند و راهی شدند و اکنون پس از سلوکی دشوار هر یک به شعله ای فروزان و امید بخش در عرصه های گوناگون دانش بدل شده اند.

آری کودکان دیروز ، مردان و زنان جوان امروز، گاه و بیگاه همچنان با شوقی کودکانه کوی کودکستان را می پیمایند تا دوباره به خانه کودکی خویش برگردند و با در و دیوار و درخت آن دیداری تازه کنند و برای لحظاتی هر چند کوتاه سر بر دامان این مام مهربان ، کودکی رنگین و رویایی خویش را در خلسه ای دلپذیر باز یابند.

درهای گشاده این خانه بر روی کودکان ما ، همه کودکان ما ، همچنان گشاده است و “باز باد این باب رحمت تا ابد “

شایان ذکر است که این واحد در سال ۱۳۶۴ به ضرورت و جهت خدمت رسانی به خانواده های کارکنان و استادان این دانشگاه تاسیس شد و در سال ۱۳۷۱ به طور رسمی به عنوان یکی از واحدهای سازمانی دانشگاه در مجموعه اداره رفاه کارکنان پذیرفته شد. این واحد به لحاظ اداری زیر نظر شورای رفاه دانشگاه و مجتمع آموزشی دانشگاه شیراز اداره می شود و در حال حاضر دارای مجوز سازمان آموزش و پرورش استان فارس می باشد.

 این کودکستان دارای ۱۱ کلاس شامل : یک کلاس ویژه کودکان ۴-۳ سال ، ســــه کلاس ویژه کودکان ۵-۴ سال و هفت کلاس ویژه کودکان پیش دبستــان می باشد . مربیان این مجموعه دارای تحصیلات دانشگاهی مرتبط با حوزه کاری خود و از تجربیات کافی برخوردار و متکی به انبوه تجربیات سی ساله این واحد آموزشی- تربیتی می باشند.

اسامی کارکنان کودکستان دانشگاه شیراز عبارتند از : 

خانم ها: سعیده زمردیان (مدیر کودکستان) ،فهیمه فهیمی ( مسئول آموزش ) ، مینو اولیاءسمیع (معاون و مسئول کتابخانه ) ، ماریا قره چه (مربی آموزش حرکات بنیادین ژیمناستیک) ، فاطمه زارعی (مربی زبان انگلیسی و کادر دفتر) ، بنفشه شکوهی (مربی کامپیوتر و کادر دفتر)، محبوبه عباسی (معاون اجرایی ).

خانم ها: نجمه رحیمی ، لیلا زارع ، الهه طاهری ، عاطفه سعادت ، لیدا خرمی ،  ندا اکبری ، سمیرا کریمی (مربیان مقطع پیش دبستان).

خانم ها: الهام بذرافکن ، انسیه کرمی ، مرضیه داودی (مربیان مقطع ۴ تا ۵ سال ).

خانم زهرا جعفری (مربی کودکان ۳ تا ۴ سال ).

خانم ها: مریم روستایی ، فاطمه بیرامی و فاطمه مددپور مسوولیت اتاق ناهار خوری و کمک رسانی به مربیان کلاس ها را برعهده دارند.

آقای محمد دباغ منش (نگهبان و مسوول خرید).

فعالیت های فوق برنامه این مرکز (ویژه کودکان گروه سنی ۶-۴ سال) شامل : آموزش زبان انگلیسی ، آموزش کامپیوتر ، آموزش حرکات بنیادین ژیمناستیک و کتابخانه می باشند.

یادها

سر انگشتان زرین آفتاب ، هر پگاه دفتر زندگی را ورقی نو می زند و صفحه ای تازه بر روی ما می گشاید و این چنین است که روز ها از پی روز ، ماه ها از پی ماه و سال ها از پی سال می گذرند و در گذار شتابان روز ها تنها یاد و خاطره ها بر جا می ماند ... هم از اين رو ، ما بر آن شديم تا ياد كنيم از همه عزيزاني كه روزي در اين مركز بوده و تلاش هاي ارزنده ايشان ، راه ترقي و تعالي جمعي از كودكان اين مرز و بوم را هموار ساخته است... همکاران و همیاران کودکستان دانشگاه شیراز در طول سی سال گذشته : اعضای محترم هیأت مدیره که با برنامه ریزی های منظم باعث ارتقاء این مرکز فرهنگی بوده اند: آقایان 1. ابوالقاسم خوارزمی 2.دکتر محمد خیر 3.احمد طرازکار 4.سروش رئیسی 5.خسرو قمر 6.مهندس احمد اسلامی. 7. دکتر مرتضی خسرو نژاد. خانم ها 1.دکتر شهربانو حقیقت 2.دکتر ایران باغبان 3.زهرا نظری 4.فیروزه سرمدی./ مربیان عزیزی که سال های متمادی با ذره ذره وجودشان سعی در آموزش و پرورش کودکان نمودند : خانم ها : .صدیقه درودچی - لعیا مطفف -.مرضیه قائدی - علیا مکتبی فر - ساغر میهن دوست -سوسن جباری- فریبا دیلمی - مرجان برزگر - مهرانگیز احمد آبادی - زهرا شیرازی - ساره معرف - شهلا اسیری - محبوبه البرزی - مرضیه ندیمی - فتانه نویدگویی - منیر درمکنون - زهرا پارسائیان - فروزان قاسم زاده - طاهره رستگاریان زاده - شهربانو خبازی - گلشاه کاظمی - کبری یاقوتی - گل افروز معصومی - شریعت خرمدل - فاطمه موافق - الهه محجوب - ویدا لیاقت - فتانه دلال زاده - پروانه سلمان - فهیمه فرخ منش - سعیده حاجیانی - منیر حمیدی - زهرا پاک نیت - محبوبه محمدی - مریم حقیقت .

عزیزانی که در جوار حق آسوده اند

آقای رمضان دری ، همکار عزیزی که سال های متمادی صادقانه در این واحد آموزشی خدمت نمود و در پایان ، رها و رستگار ، با گردن آویزی از عشق و سپاس همه کودکان به سوی معبود خویش شتافت. همچنین در طول سالیان گذشته خبر غم انگیز از دست دادن تنی چند از نو آموزان این مرکز ما را در بهت و اندوه بی پایان فرو برد ، روانشان در جوار حق در رامش و خرمی باد .... علی انصاری نیک - نرجس سلمان پور - علیرضا نجاتی - مصطفی طباطبایی - احسان صیاد کوه - علی قادری دوست - سمیه مکرمی ****** نامشان زمزمه نیمه شب مستان باد/ تا نگویند که از یاد فراموشانند...

2 دیدگاه

  1. Johng282 گفت:

    Very informative blog post.Really thank you! Keep writing. eadddggkeckd

  2. خسرو قمر گفت:

    جالب بود خیلی .از اینکه به یاد گذشتگان بودید تشکر می شود امید است همواره موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *