برخورد با کنجکاوی کودکان درباره امور جنسی وبازی های جنسی

برخورد با کنجکاوی کودکان درباره امور جنسی وبازی های جنسی

کنجکاوی در زمینه­ی مسائل جنسی در سنین پیش دبستانی(3-5) سالگی امری کاملاً عادی و طبیعی است . پرسش های کودک ناشی از کنجکاوی اوست و منظورش کسب آگاهی به امور صرف جنسی نیست از این رو والدین باید به همان صورتی که به پرسش های غیرجنسی کودک با دقت و صحیح پاسخ می دهند به پرسش های جنسی او نیز دقیق و صحیح جواب دهند با کنجکاوی کودک به طریق درستی ارضا گردد . کودکان در دوره پیش دبستانی نسبت به خصوصیات جسمانی خود پی بردن به تفاوتهای جنسی بین دختر و پسر کنجکاوند و به هنگام استحمام توالت یا تعویض لباس به بدن خود و دیگران نگاه می کنند. والدین در برابر کودک سخت ظاهر شود یا در مقابل او نزدیکی جنسی کنند چنانچه به هنگام تعویض لباس زیر کودک بر حسب تصادف وارد اتاق شود والدین نباید بر سر کودک فریاد بکشند بلکه بهتر است فوراً لباس خود را بپوشند.

بیشتر از هر یک از جنبه های دیگر رفتار انسانی مباحث مربوطه به امور جنسی می توانند اضطراب بی قراری و به طور کلی سیاهترین هراس ها را حتی در بزرگسالان بر انگیزند وقتی موضوع کنجکاوی جنسی مربوط به فرزند خود انسان است جای تعجب که بسیاری از والدین در مورد چگونگی واکنشی که باید نشان دهند اندکی دستخوش تردید شوند گرچه والدین اغلب با آمیزه ای از دلهره و وحشت گمان می کنند که امورجنسی مسائلی اند که فرزندشان در هنگام سن بلوغ با آنها روبه رو خواهند شد ولی در برخورد با کنجکاوی های جنسی فرزندان خردسالشان بیش از پیش نگران و آشفته می شود.

همانطور که معمولاً هم پیش می آید بدون شک روش درست و منطقی برای والدین بین این دو حد قرار دارد حالا می دانیم که کنجکاوی کودکان نسبت به امور جنسی طبیعی و معصومانه است  و بنا به دلایل موجه معتقدیم اگر والدین در هنگام یافتن شواهدی جنسی بر چنین علاقه­ای هراسان شوند و تحت تاثیر احساسات خود حالت تدافعی اتخاذ کنند. ممکن است فرزندانشان دچار اضطرابهای مربوط به تمایلات جنسی شوند اما همانطور که خواهیم دید والدین می توانند با روش صادقانه و صریح با کنجکاوی های جنسی کودک خود مواجه شود که هم پذیرش و هم راهنمایی را نزد خردسال تامین می کنند. در این روش کنترل مناسب و مثبت کنجکاوی کودک در مورد مسائل جنسی می تواند از تبدیل شدن مسئله در آینده به مشکل رفتاری یا ایجاد مشکل در خویشتنداری ، جلوگیری کند.

خردسالان در مورد بدنشان کنجکاوند برای ما بزرگسالان بدنمان واقعیتی تقریباً عادی است ولی بچه ها حتی مجذوب این نکته اند که دست ، بازو ،پا و ساق و اندام تناسلی دارند کودکان توام با این جذبه فرا می گیرند که برخی از قسمتهای بدن شان لذت آفرین است . اشتباهی که برخی از والدین مرتکب می شوند یکسان پنداشتن کند وکاوهای طبیعی و ابتدایی کودک درباره ی امور جنسی با رفتارهای جنسی و احساساتی است که بزرگسالان تجربه می کنند این دو بیسار متفاوتند. برخلاف بزرگسالان ،کنجکاوی کودکان خردسال بخشی از یک دلبستگی کلی­تر بر تمام بدنشان است . مثلاً اگرکودکی از والدین خود بپرسد که گوش برای چیست بلافاصله جواب سوالش را می دهند اما اگر کودک درباره آلت تناسلی بپرسد والد عصبی و آشفته می شود نزد کودک خردسال این واکنش دچار سردرگمی  می شود زیرا در واقع سوالهای کاملاً مشابه اند و به یک منظور پرسیده می شود ، کودک صرفاً کنجکاو است.

شاید در گذشته صحبت کردن درباره مسائل جنسی کاری زشت و ناپسند بود و پدران و مادران را سخت نگران و پریشان می کرد. ولی امروزه شرایط تغییر کرده است و کودکان و نوجوانان  با مسائل ومشکلات پیچیده ای روبه رو هستند که اگر اطلاعی درباره آنها نداشته باشند، ممکن است دچار انواع بیماری­ها ،بحران­ها ، کج رفتاری شوند. اگر در گذشته والدین با شنیدن پرسش ها و کنجکاوی کودکان درباره ی مسائل جنسی مضطرب می شدند و ترجیح می دادند با سکوت خود، فرزندانشان را با  انبوهی از پرسش های بی جواب تنها بگذارند، امروزه می کوشند با آگاه  کردن آنها مانع از آسیب های جسمی روانی شان شوند.

پژوهش های مختلف نشان می دهند کودکانی که درباره رشد و بلوغ جنسی خود اطلاعات صحیح و متناسب با توان فکری خود دریافت می کنند، بطور قابل توجهی تجربه ملموس جنسی خود را از لحاظ سنی به تعویض می­اندازند. در حالی که کودکانی که به دلایل مختلف، اطلاعات اشتباه ، ناقص و واهی دریافت می کنند ، یا حتی در ناآگاهی کامل به سر می برند در اثر کنجکاوی زیاد برای رسیدن به پاسخ پرسش های خود، در سنین بسیار پایین تری دست به تجربیات جنسی می زننداگر والدین بتوانند هم زمان با رشد و تحول جسمی و فکری ذهنی کودک خود به پرسش های او هم پاسخ دهند، می توانند احساسات ، عواطف ، دیدگاه ها و باورهای سالمی در این باره به فرزندشان انتقال دهند.

کنجکاوی­های کودکان نشان می­دهد که نه تنها حواس پنج گانه آنها خوب کار می کند، بلکه مغزشان نیز نسبت به پدیده های پیرامونی شان واکنش نشان می دهد و این موضوع کاملاً عادی و طبیعی می باشد زیرا آنها تاثیر جنسبت را بر تمامی جنبه­های زندگی خود مشاهده می کنند. کودک ­می­تواند نقش جنسیت را بر ذهن و فکر و احساسات و … درک کند. بنابراین پدر و مادر و اعضای خانواده باید بپذیرند که کودکشان نسبت به ویژگی های جنسی خود کنجکاو و دقیق باشند آنها از زمانی که به تفاوتهای جنسی خود با خواهر و برادر و دوستانشان پی می برند دوست دارند شباهتها و تفاوتهای خود را با آنها کشف کنند همچنین ممکن است این علاقه مندی و کنجکاوی خود را به قمستهایی از بدن که همیشه پوشیده است ، نیز تعمیم دهند و به دنبال فرصتی باشند تا آن بخش را هم کشف کنند . گاهی این کنجکاوی آنها را به بازی مشغول می دارد که از آن طریق بتوانند به اختلافهای بدنی یکدیگر پی ببرند به همین دلیل با دوستان و هم سن و سالهای خود مشغول به بازی مثل « دکتر بازی» می شوند در برخی موارد دخترها با دخترها و پسرها با پسرها مشغول دکتر بازی و آمپول زدن و … می شوند لازم به توضیح است که دیدن و مشاهده اتفاقی اندامهای تناسلی کودکان دیگر شاید مهم نباشد، اما دست زدن، معاینه و وارسی کردن آنها حتماً دردسر ساز خواهد بود. در این خصوص رفتارها و واکنش های والدین و مراقبان آنها، هنگام مواجه شدن با چنین صحنه هایی بسیار مهم است، زیرا باکمترین عصبانیت و تنبیه و رفتارخشن با آنها، کودکان نسبت به این گونه بازی های خود حساس می شوند و شدیداً از انجام آنها احساس گناه و اضطراب می کنند در چنین مواقعی بهترین واکنشی که پدر و مادر یا مراقب کودک می توانند از خود نشان دهند این است که خیلی ملایم و آرام به بچه ها بگویند: ما همیشه هنگام بازی لباسهایمان­را می­پوشیم . و سپس آنها را تشویق می کنند که لباسهای خود­را بپوشند و از آن ­پس جایی بازی کنندکه­در معرض دید بزرگترها باشند.

 

خانواده و تربیت جنسی کودکان و نوجوانان/تالیف: ماندانا سلحشور

http://mentalhealth89.blogfa.com

کودکستان و پیش دبستانی دانشگاه شیراز