قوانین را به کودکان آموزش دهیم

آموزش قوانین احتیاطی به کودکان ضروری است، اما وقتی ترس و اضطراب به حدی می رسد که روی خواب و فعالیت های کودک تاثیر می گذارد، باید روشی را به کارگرفت تا بچه ها واقع گرایانه تر با خطرات و تهدیدها رودررو شوند. کودکان امروزی، نه تنها از دزدانی که وارد خانه ها می شوند وحشت بسیاری دارند بلکه از غریبه ها هم می ترسند و نگران قفل نبودن در خانه می شوند. این ترس ها گاهی به قدری شدید هستند که جلوی فعالیت های روزمره کودک را نیز می گیرند.
بین احتیاط و حمایت بیش از حد فاصله زیادی است و ممکن است شما از پیامی که با رفتارتان به کودک می دهید به خوبی آگاه نباشید. برای مثال اگر فرزندتان را حتی در حیاط خانه هم تنها نمی گذارید، ۲پیام برایش دارید؛ یکی این که دنیا به قدری خطرناک است که من باید همیشه مراقبت باشم و دیگر این که تو نمی توانی به تنهایی بازی کنی یا کار کوچکی برای خودت انجام دهی و هیچ کدام از این پیام ها برای فرزندتان مفید نخواهد بود.بهاره بهنیا کارشناس علوم تربیتی در این باره توضیح می دهد: رویارویی کودک را با اخبار جنایی محدود کنید.برنامه های خبری تلویزیون به طور معمول حوادث جنایی روزمره را به تصویر می کشد. بزرگسالان تا حدی به این گونه خبرها عادت کرده اند، اما کودکان خیر. بکوشید هنگامی اخبار تلویزیون را تماشا کنید که کودک در اتاق نباشد و در حضور او درباره حوادث جنایی بحث نکنید. در صورت لزوم مواجهه کودک با اخبار جنایی کنترل کنید، باز هم او از برخی از آن ها آگاه می شود. به طور مثال وقتی فرزندتان روزنامه را برای شما می آورد چشمش به عناوین درشت آن می افتد و سوالات زیادی برایش مطرح می شود. سوالات کودک را با حداقل جزئیات پاسخ دهید، اما جز حقیقت نگویید. توضیح دهید که گم شدن یک کودک همیشه دلیل بر دزدیدهشدن او نیست و دزدیدن کودکان به ندرت اتفاق می افتد..
● آموزش اقدامات احتیاطی
چگونگی رفتار کودک را در رویارویی با موقعیت های خاص در نظر بگیرید و آن را اصلاح کنید. کودک را نترسانید و به او بگویید که بیشتر مردم، مهربان و دوست داشتنی هستند و فقط عده کمی از آن ها ممکن است به کودکان آسیب برسانند. فرزند خود را برای روبه رو شدن با شرایط خاص آماده کنید و به این منظور.
. از کودک بخواهید مشخصاتش را به خاطر بسپارد. این مشخصات دربرگیرنده نام خانوادگی، نشانی منزل و شماره تلفن است
. استفاده از تلفن را به کودک بیاموزید. حفظ بودن تلفن یکی از همسایه ها، یکی از بستگان نزدیک مانند خاله، عمه و حتی اداره پلیس به کودک اطمینان بیشتری می دهد اما زمان های استفاده از تلفن را محدود کنید و البته طریقه پاسخگویی به تلفن را به کودک بیاموزید.
.به او بگویید که هیچ گاه یک ناشناس را از تنها بودنش در خانه آگاه نکند. بسیاری از والدین ترجیح می دهند کودک، نام خود را به یک ناشناس نگوید.
. به فرزندتان بیاموزید که اگر کسی پشت تلفن از او پرسید شماره شما چنده؟ او در پاسخ بگوید: شما چه شماره ای رو گرفته اید؟ وقتی فرد غریبه شماره را گفت کودک می تواند بگوید ببخشید شماره رو اشتباه گرفته اید و سپس گوشی را قطع کند.
.به کودکتان بگویید که وقتی تنهاست هیچ گاه در خانه را به روی کسی باز نکند، او حداکثر می تواند پیغام ها را از آیفون شنیده، به یاد بسپارد و به پدر و مادرش بگوید.
. به کودکتان بیاموزید که اگر گم شد چه کار باید بکند. توضیح دهید که چگونه در فروشگاه ها یا مکان های عمومی رفتار کند تا مشکلی برایش پیش نیاید و اگر گم شد چه کار کند. اگر به یک مکان شلوغ می روید به او بگویید که در صورت جدا شدن از یکدیگر کجا منتظر هم بمانید. راه دیگر این است که کودک از فروشندگان بخواهد تا اسم شما را پشت بلندگو بگویند. . به کودکتان یادآوری کنید که هیچ گاه با یک شخص غریبه آن محل را ترک نکند و اگر کسی به زور می خواهد او را ببرد، خود را روی زمین بیندازد و فریاد بزند این مامان یا بابای من نیست.
. به مدرسه کودک اطلاع دهید که چه کسی پس از تعطیل شدن مدرسه دنبال کودک می آید. به کودک بیاموزید چگونه به افراد غریبه نه بگوید.
. اگر کسی انجام کاری را از او می خواهد که نباید انجام دهد، بهترین راه گفتن نه و ترک آن محل است. این روش را با فرزندتان تمرین کنید
● مقابله با ترس های بی اساس
به طور حتم شما نمی خواهید فرزندتان در تمام طول زندگی اش نگران وقایعی که ممکن است رخ دهد باشد. وقتی کودک با اقدامات احتیاطی آشنا شد، به او بیاموزید چگونه مثبت نگر باشد و با اعتماد به نفس عمل کند. این رفتار او را خوشحال تر می کند و احساس قربانی بودن را از او دور خواهد کرد. برای نمونه کودک می تواند با خود بگوید اگر غریبه ای بخواهد وارد خانه شود، مامان و بابام در خانه هستند و من آن ها را صدا می زنم.
● روش های امنیتی
راه های زیر را می توان برای جلب اطمینان کودکی که در داخل خانه هم از دزدها وآدم بدها می ترسد به کار برد:
 از قفل های بزرگ برای در و سیستم دزدگیر و حفاظ های پنجره استفاده کنید.
. گذاشتن کلیدی در اتاق کودک که بتواند شب هنگام پدر و مادرش را با صدای زنگ از خواب بیدار کند بسیار مفید است.
. با استفاده از فن قصه گویی، کودک را با بچه های شجاع آشنا و فکر آن ها را به مسائل مثبت سوق دهید.
● روش های کسب آرامش
بیشتر اوقات ترس کودک از دزدها غیرمنطقی است، اما نگرانی او کاملا واقعی است. به او یادآوری کنید تا هنگام بروز ترس، آرام نفس بکشد و با شما صحبت کند.

http://hamshahrionline.ir