چگونه کودکانی شاد داشته باشیم

همه ی ما دوست داریم کودکانی شاد و سالم داشته باشیم. دلمان می خواهد صـدای خنـده ی آنهـا در خانـه بپیچد و ما را هم غرق شادی کند اما روش آن چیست؟
به کودکتان عشق بورزید
اولین راز پرورش کودکی شاد تمجید از اوست. عشق مطلق والدین مهمترین عـامل در شـادی کودکـان است. وقتی کودکان بزرگ می شوند دانستن اینکه علایق، عقاید، خصوصیات و استعداد هایشان با ارزش تلقی می شود پایه گذار شادی سالهای بعدی زنـدگی شان خواهد بود. البته پذیرش کودک به معنای چشم پوشی همیشگـی از خطاهـایش نیست. یاد بگیـرد که عملکـرد کودک را نقـد کنید نـه شخصیت او را. همچنین آنچه را که از کودک می خواهید به او بگویید نه آنچه را که نمی خواهید.
نه، من نمی توانم را به بله، من می توانم تبدیل کنید
وقتی کودک شما بداند که به او اطمینان دارید و باورش کرده اید احساس می کند که دست یافتن به همه چیـز برایش امـکان پذیـر است . افکار کودک نسبت به خود بیشترین اهمیت را دارد. بنابراین والدین باید افکار مثبت به کودکان خـود القا کنند . وقتـی که در مدرسة ابتدائی ،‌معلم پسر مک بلدسو نویسنده کتاب پروش فرزند با متانت به او گفت که هیچ استعدادی برای بازی فوتبال نداری ، وی به پسر سرزنش شده اش گفت که هرگز اجازه ندهد کسی به اهداف و رویاهایش راه پیدا کند . امروز پسر او بازیکنی حرفه ای در یکی از تیم های مطرح کشور است . القائات فکری مثبت بلدسون در ذهن پسرش زندگی او را متحول کرد.
مقررات منصفانه وضع کنید و به آنها پایبند
کودکان کم سن سال با احساس امنیت ،‌شاد می شوند. فرض کنید که در بالای آبشار مرتفعی ایستاده ایـد درصـورتی از ایستادن در آنجا لذت خواهید برد که حفاظی در برابرتان باشد، در غیر این صورت دچار اضطراب و خواهید شد. کودکان هم اینگونه اند . وقتی که چارچوب محکمی برای رفتارهایش وجود داشته باشد ،‌آنها پیشرفت می کنند. در حقیقت کودکان در جستجوی ساختارند .
ابعاد مثبت را برجسته کنید
به کودک خود بفهمانید که هیچ مشکلی وجود نـدارد ، که بـه اتفاق هم نتوانیدآن را حـل کنید. همچنین به او بیاموزیـد که خوشبین باشد. اگر اتفاق بدی افتاد، با صدای بلند فکر کنید و بگذارید او افکار شما را بشنود (وای نه باورم نمی شود که این اتفاق افتاده، امـا درستش می کنم، چیز مهمی نیست) یادگیری خوشبینی مهـم اسـت زیـرا کـودک مشتاق و آرزومند به احتمال زیاد بـزرگسالـی شاد خواهد شد. افراد ناراضی و ناخشنود بر حوادث منفی زندگی متمرکز می شوند ،‌درحالی که افراد شاد به وقایعی می اندیشند که چشم انداز بهتری از آینده به آنها می دهد .
حلقه شادی کودکتان را کامل کنید
الدین در پی معلمان و مربیان ی هستند که بتوانند حلقه شادی کودکانشان را کامل کنند. به کودکتان کمک کنید ارتباطات دوستانه اش را حفظ کند و گسترش دهد. داشتن ارتباطات قوی و مهارت برقراری آن از شروط اصلی شاد زیستن در آینده است .
کودکان را به تحریک بیشتر وادارید
کودکان امروز سنگین وزن ترند و این برای سلامت و شادابی آنها مضر است. کودکان چاق ، در مقایسه با سایر کودکان ،‌اعتماد به نفس کمتری دارند و افسرده ترند. اگر کودکان سرگرمی های پر تحرک خارج از خانه را جانشین فعالیت های کم تحرک خانگـی کنند و به جای غذاهای آماده ای که فاقد ارزش غذایی است، ‌غذاهای سالم و طبیعی بخورند، از فوائد شاد زیستن بهره خواهد برد. کودکی که خوب غذا می خورد و ورزش می کند مغزش موادی شیمیایی بـه نام اندروفین ترشـح می کنـد که بـه او احساس شـادی می بخشد. با فراهم کردن میان وعده های طبیعی از جمله میوه های تازه فصلی، ‌پرهیز از قرار دادن تنقلات در دسترس کـودکان و جانشین کردن غذاهای سالم خانگی به سلامت کودک خود کمک کنید. کـودکتان را به انـجام دادن ورزش و سرگرمیهای خـارج از منزل تشویق کنید. بازی با سایر کودکان قدرت خلاقیت کودکتان را تقویت می کند و مهارت های اجتماعی را به او می آموزد .

شادی را در جعبه یادگاری ها ذخیره کنید
اشیای مورد علاقه کودکتان، عکس ها، کـارت پستال ها، یـادگـاری ها، کاردستی هـایی را که یـاد آورد خاطـرات شاد برای کـودک هستند داخل جعبه ای قرار دهید. هرگاه کودکتان بیمار است یا غمگین و لبخندی ساده نیاز دارد، ‌آنها را از جعبه بیرون آورید و به او نشان دهید .

لحظات جادویی ارتباط را بیابید
اخیراً مطالعه ای بر روی 2000 کودک 5 تا 17 ساله انجام شده است. از آنان پرسیده شد که خواهان چـه چیزی هستند که با پـول نمی شود خرید. همة آنها در پاسخ گفته بودند که والدین و توجه آ نها هستند. کودکان ما می خواهند که بـه آنها فکـر کنیم، بـرنامه هایی ترتیب دهید که همة اعضای خانواده بتوانند در آن شرکت کنند و لذت ببرند. کوهنوردی،‌ پیاده روی…)‌ کودکان را در فعالیت های روزمره تان مانند انجام دادن کارهای خانه، خرید و آبیاری باغچه شریک کنید .

ژن تلاش دوباره را به کودک خود منتقل کنید
کودک شما همة فکر و ذهن این است شاگرد اول کلاس شود، ‌ولی در این رقابت همکلاسش برنـده شده است. یک راز اصلـی شاد زیستن برخورداری از قدرت پشت سر گذاشتن مشکلات است. سعی نکنید کودک خود را از همه ‌ناراحتی ها دور نگه دارید. بـه او کمک کنید بیاموزد چگونه با آنها مواجهه شود .
اگر شکست درسی یا غیر درسی اورا نا امید کرده، ‌کمک کنید تا هرچه سریع تر بـه وضعیت عادی خود بـرگردد. تشویق کنید تا احساسات خود را در قالب نوشته یا نقاشی بیان کند. شما الگوی کودکتان هستید. مطمئن شوید کـه الگوی مناسبی در مقابل اوست ورحیة خود را در هیچ شرایطی نبازید .

در او شگفتی ایجاد کنید
هنگامی که کـودک بـا چیزی بـزرگتر از خودش مـواجه می شود، ‌خواه پدیده ای فیزیکی بـاشد یـا معنوی، احساس رضایت خاطـر

می کند. با کودکان دربارة عقاید خود ، خداوند و مقدسات دینی صحبت کنیـد لازم نیست که او همه جزئیات را درک کند. بـا او در جنگل قدم بزنید ،‌به ستارگان خیره شوید. احساس مراقبت و توجه در کودکان را پرورش دهید .

 

کودکستان و پیش دبستانی دانشگاه شیراز